כתובת

רחוב הנשיא בן צבי 129, הרצליה פיתוח

מספר טלפון

09-9581022

טלפון נייד

053-3364180

קורס רפלקסולוגיה

קורס חצי שנתי-

(74 שעות לימוד)

קורס שנתי (150 שעות לימוד) הכולל גם אנטומיה, פתולוגיה, פיזיולוגיה, וקריאת תצלומי רנטגן.

 

קורס דו-שנתי (150 שעות לימוד כל שנה + 30 שעות סטאז’) הכולל גם רפלקסולוגיה ספורטיבית ורפלקסולוגיה רפואית.

תמצית תיאור הקורס:
תחומי ידע ויסודות המקצוע:

הרפלקסולוגיה הינה שיטה לאבחון ולריפוי באמצעות לחיצות מיוחדות המכוונות לכף הרגל. את ההתפתחות המודרנית בתורת רפלקסולוגית כף הרגל למטרות בריאות יש לזקוף לזכות ד”ר פיצג’ראלד, אשר עסק במחקר התיאוריות הרפואיות של המזרח. בכף הרגל יש מיפוי סומאטוטופי של הגוף כולו (השתקפות פעילות איברי בגוף באזורים בכף הרגל), עובדה זו מאפשרת לנו להתקשר באמצעות אזורים אלה ונקודות רפלקס לכל אזורי הגוף. העיסוי הרפלקסולוגי ממריץ את שחרורם של חומרים אנדוגניים כגון אנקפלינים ואנדורפינים, חומרים משככי כאבים ומרגיעים. כמו כן יש שיפור בזרימת הדם וזרימת הלימפה בגוף. ע”י כך מושג שיפור במצב ההזנה והפינוי של הרקמות. הפסולת מסולקת מהתאים ביתר יעילות. בתהליך הרפלקסולוגיה מתפרקים גבישים, שבד”כ שוקעים בשל כוח הכובד ומצטברים בכפות הרגליים. גבישים אלה הינם חומרי פסולת, אשר בשל זרימה גרועה ותפקוד לקוי של מערכות שונות הם לוחצים על קצות העצבים ומפריעים לזרימה תקינה של הדם בגוף. העיסוי הרפלקסולוגי עוזר להרפיית שרירים מכווצים ולחיזוקם של שרירים רפויים. הוא משפר את תפקודן של בלוטות הורמונאליות ונודעת לו השפעה חשובה על מנגנוני המתח וההרפיה, הקשורים בעיקר לבלוטת יותרת הכליה ומערכת העצבים האוטונומית. כתוצאה מן הפעולות בכל המישורים הללו, אנו זוכים לשיפור פיסיולוגי כללי, המפעיל בגוף מנגנון טבעי הנקרא הומיאוסטאזיס, כלומר, החזרת הגוף למצב של איזון והגברת יכולתו לנצל את כוחות הריפוי הטבעיים שלו. תוצאות הטיפול הרפלקסולוגי ניכרות בכל מישורי הפעולה של הגוף כוללות שיפור הנשימה, שיפור זרימת הדם ולחצו, איזון התפקודים ההורמונאליים, חיזוק המערכת החיסונית, שיפור בפעילות מערכת העיכול והקלת דלקות וכאבים כרוניים.

תפקידים, תחומי עיסוק ומקומות העסקה

בוגרי הקורס יכולים לעבוד כמטפלים עצמאיים בקליניקות פרטיות, כמטפלים בספא, אגודות ספורט מקצועיות (מעסי קבוצות ספורט), מטפלים בבתי מלון, בתי אבות, קופות החולים ומרכזים לרפואה משלימה.
 
כפיפות ומסלול קידום

בוגרי הקורס, מעצם הגדרת המקצוע ואופיו, הינם עצמאיים. הבוגרים כמובן כפופים לכללי האתיקה המקצועית החלים על יחסי מטפל-מטופל. במקצוע זה ההשתכללות באה עם הניסיון. במערך עבודה מובנה המטפל הטירון כפוף להחלטותיו (יעוצו) של המטפל המנוסה. הקידום נעשה על-פי שנות הוותק על סמך הקורסים המקצועיים בהם המטפל הוסמך.

דרישות אישיות
רפלקסולוג טוב נדרש לשליטה ומיומנות גבוהה בשיטות הרפלקסולוגיה השונות, על מנת שיוכל לטפל במגוון רחב של בעיות ופגיעות גופניות ונפשיות, תוך התאמה מרבית של שיטת הטיפול הנכונה.

בחינות גמר
בסיום הקורס על כל התלמידים לעבור שתי בחינות גמר, האחת בתחומים תיאורטיים והשנייה בתחומים מעשיים

תעודה
רק התלמידים שעברו את שתי בחינות הגמר בהצלחה יקבלו תעודה “בוגר מכללת צ’יצ’יאן ברפלקסולוגיה”. התעודה מוכרת בכל המוסדות הרלוונטיים (ראה לעיל “מקומות תעסוקה”) וכן ע”י האגודות המקצועיות.

משה צ’יצ’יאן
מייסד ומנהל רפואה משלימה בישראל מאז 1967

המכללה הראשונה בישראל

למקצועות הרפואה המשלימה